Bu iki besini sofranızdan eksik etmeyin… Yemekte ekmek aklınıza bile gelmeyecek…

Canan Karatay’dan kurtarıcı 2 besin tavsiyesi! Ekmek yemek aklınıza bile gelmeyecek

Ekmek tüketiminin sağlığa olan zararlarını her defasında vurgulayan Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez de ekmeğin yokluğunu hatırlatmayacak iki besini açıkladı. İşte sabah akşam fark etmeksizin tüketebileceğiniz o ikiliyi açıklıyoruz.

Prof. Dr. Canan Karatay, beslenme konusunda şeker ve ekmek tüketiminin sağlığa fazlasıyla zararlı olduğunun altını çiziyor. Katıldığı birçok programda ekmeğin zararlarına değinen Karatay, beslenme düzenine her zaman daha sağlıklı hale getirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Canan Karatay’ın tavsiyesi üzerine sıklıkla tüketebileceğiniz iki besin, ceviz ve zeytin. Birçok programda zeytin ve ceviz hakkında ayrı ayrı açıklamalarda bulunan Canan Karatay, her iki besinin de sağlığa sayısız faydası olduğunu belirtiyor.

Vücudun ihtiyacı olan vitaminler bu iki besin sayesinde karşılanabilir. Canan Karatay’a göre her iki besin de sınır tanımadan sabah akşam tüketilebilir. Uzmanlara göre de zeytin ve ceviz tüketimi sağlık açısından oldukça faydalı.

Kahvaltı ve akşam yemeklerinde mutlaka bulunması gereken zeytin ve ceviz sağlığa ne gibi etkiler sağlıyor? Bu etkileri duyduğunuzda ceviz ve zeytin ikilisini öğünlerinize dahil etmek isteyeceksiniz.

Cevizin içerdiği omega3 ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi ikiye katlanır. Uzmanlar, özellikle sonbahar aylarında taze ceviz tüketimini öneriyor.

Cevizdeki bağışıklık güçlendirici etkiler zeytinin de içindeki E vitamininden dolayı mevcuttur. Ayrıca zeytindeki yağ oranı bağırsakların işlevini artırarak kabızlık problemlerine iyi gelir.

Ceviz tüketimi, özellikle kilo verme sürecine alışmaya çalışan kişilerin bir numaralı dostu olabilir. Uzun süre tokluk hissiyatı veren bu lif içerikli besin, oldukça sağlıklı bir atıştırmalıktır. Kilo vermeye çalışan kişilerin yaşadığı tatlı krizlerinin önüne geçebilir.

Zeytin de en az ceviz kadar tokluk hissiyatı kazandıran besinlerden biri. Diyet sürecinde olanlar vücudun ihtiyacı olan yağ miktarını zeytinden alabilir. Ara öğünlerde ise zeytin tüketmeyi tercih ederseniz, günde 5 adet zeytin bunun için yeterli dengeyi sağlayacaktır.

Enerjiyi yükselten ve depolayan ceviz, B grubu vitaminleri açısından zengindir. Bu sayede şeker ihtiyacı ve enerji eksikliği ceviz tüketerek rahatlıkla karşılanabilir. Ara öğünlerde ceviz tüketmek isteyenler yoğurt ile karıştırmayı deneyebilir.

Siyah veya yeşil fark etmeksizin zeytin tüketimi, mide rahatsızlıklarını gidermede etkili olur. Rahatsız edici şişkinlik hissinden zeytin tüketerek kurtulabilirsiniz. Ayrıca zeytin, metabolizmayı hızlandırabilir. ABD’de yapılan araştırmalara göre ceviz tüketimi, kilo vermeye yardımcı olurken bir yandan da kolesterol seviyesini dengeliyor. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir avuç ceviz, diğer diyet planlarına oranla daha kesin ve olumlu sonuçlar alınmasına yarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x