Beşikdüzü MHP’ye bırakıldı, AK Parti’de kriz çıktı: Bağımsız girecekler

TRABZON – Trabzon’un tek CHP’li belediyesi Beşikdüzü’nde yerel seçim için Cumhur İttifakı’nın tercihi MHP’nin adayı Barış Öztürk oldu. 8 aday adayı bulunan AK Parti’nin 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri’nde 4 bin 352 oy aldığı ilçede 1202 oy alan MHP’nin adayını göstermesi ise partide tepkilere yol açtı. Aday adayları alınan kararla şaşkınlığa uğrarken, Uğur Taş ve Zülküf Dilli adaylıklarını bağımsız sürdüreceklerinin mesajını verdi.

2014 Yerel Seçimleri’nde AK Parti’nin kazandığı ilçe 2019 Yerel Seçimleri’nde Ramis Uzun’un adaylığıyla CHP’ye geçmişti. CHP ise Ramis Uzun’un katılmadığı ön seçimden çıkan Cahit Erdem’i aday gösterdi. Uzun ise 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Erdem’in aday gösterilmesi sebebiyle partisinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Bu kararın parti içinde tartışmalara neden olmasının ve İYİ Parti’nin de kendi adayını çıkaracak olmasının ilçede dengeleri AK Parti lehine değiştirmesi bekleniyordu ancak adayın MHP’den çıkması kurguları değiştirdi.

TAŞ: BAĞIMSIZ DEVAM ETME KONUSUNDA KARAR VERECEĞİM

AK Parti’den aday adayı olan ve sahaya en erken inen isimlerden Uğur Taş, kararı hiç beklemediklerini söyledi. Beşikdüzülü seçmenlerin karardan ciddi manada rahatsız olduğunu ve tepkilerini kendisine anlattıklarını dile getiren Taş, ilçede hayal kırıklığı yaşandığını söyledi.

Beşikdüzü’nün bir nevi kaderine terk edildiğini kaydeden Taş, “Vatandaşlar AK Parti’nin seçimi kazanmaya bu kadar yakın olduğu bir dönemde adaylığın oy oranı düşük olan MHP’ye verilmesinden oldukça muzdarip. Toplam 8 aday adayıydık. Bir hayal kırıklığı oldu. Şu andaki MHP adayını da elbette gördüğümüzde tebrik edeceğiz. Yoluma bağımsız devam etme konusunda kararımı önümüzdeki günlerde açıklayacağım. Şu anda sıcağı sıcağına karar vermeden 1-2 gün düşünerek netleştirmek istiyorum” dedi.

AK Parti Beşikdüzü Belediye Başkan Aday Adayı Uğur Taş

Yaklaşık 6 aydır saha çalışması yaptığını ve belli bir yol kat ettiğini ifade eden Taş, “Kesinlikle siyaset yapmak, koltuk kazanmak değil ilçede fiziki olarak çalışma yapmak isteyen bir adayım. Son 20 yılım hep siyasetin içindeydi fakat belediye başkan adayı olurum diye siyaset yapmıyordum. İlçenin irtifa kaybı canımı sıktığı için aday oldum. Beşikdüzü’nde 20 yıldır esnafım. İlçede bir sempatimiz var. Ben Beşikdüzü’nde her partiden oy alabilecek bir potansiyele sahibim. İnsanlar bizim samimiyetimize inanıyor” sözlerini kullandı.

DİLLİ: KARARA GÖRE BAĞIMSIZ DEVAM EDECEĞİMİ SÖYLEMİŞTİM

AK Parti’nin bir diğer iddialı aday adaylarından Zülküf Dilli de alınan kararı doğru bulmadığını kaydetti. Genel Merkez’in verdiği karar karşısında önüne bakarak yoluna devam edeceğini ifade eden Dilli, “O kadar oy farkı varken bu kararı doğru değil. Perşembe günü bir açıklama yapıp karar vereceğim. Ben zaten AK Parti’den aday adayı olurken ilçe bize bırakılmazsa bağımsız olarak aday olacağımı söylemiştim” sözlerini kullandı.

AK Parti Beşikdüzü Aday Adayı Zülküf Dilli

KAHRAMAN: REİS NE DİYORSA O

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı İsa Kahraman da Beşikdüzü için ciddi beklentide olduklarını fakat alınan karara göre gerekli çalışmayı yapacaklarını söyledi. AK Parti ile MHP arasında ilçede ciddi bir oy farkı olduğuna dikkat çeken Kahraman, Zor bir seçim olacak ama biz Cumhur İttifak’ının kazanması için gece gündüz çalışacağız. Neticede kararı genel başkanlar vermiştir, onların verdiği karara bizim boynumuz kıldan incedir. Reis ne diyorsa o. Bizim düsturumuz budur” dedi.

AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanı İsa Kahraman

Alınan kararın teşkilatta bir küskünlük yaratmayacağını ve seçimi kazanmak için çalışacaklarını kaydeden Kahraman değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Gönül isterdi ki aday AK Parti’den olsun. Genel Merkezler bu kararın artılarını eksilerini analiz ettiğine inanıyoruz. Bize göre AK Partili bir ismin kazanma olasılığı daha yüksek olabilirdi. Onlar bizim göremediğimizi muhakkak farklı şekilde değerlendirmiş olabilir. Ben hayırlı olacağına inanıyorum. Barış Öztürk de değerli bir iş insanı. İlçemiz için hayırlı olsun. CHP’de de bir bölünme söz konusu. İYİ Parti’nin adayını da beklemek lazım. Her seçim zordur fakat AK Parti kadroları zoru sever.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x