Binance İrtifa Kaybederken Bu İki Kripto Borsası Yükselişte!

Binance yıllarca kripto para borsaları arasında tartışmasız lider konumunu korudu. Dahası, bu süreçte toplam pazar payının %50’sinden fazlasını ele geçirdi. Bununla birlikte karşılaştığı düzenleyici baskıların ardından bu durum değişiyor.

Binance pazar payında baskınlığını kaybetti!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 2023, kripto piyasası için kesinlikle karışık bir yıl oldu. Bir yandan, birçok kripto para için önemli bir toparlanma dönemine tanık olduk. Dahası SEC’in spot bir Bitcoin borsa yatırım fonunu onaylamasıyla yeni yıla hızlı bir giriş yaptık. Sonuç olarak, Binance borsasının piyasa hakimiyeti yıl boyunca birçok kez önemli ölçüde zorlandı. İki kez keskin düşüşler yaşadı. İlk olarak, SEC davasını açıkladıktan sonra bir ivme kaybı gördük. Ardından, CEO Changpeng Zhao’nun SEC ile yapılan bir anlaşmanın parçası olarak istifa etmesinden sonra düştü.

Dünyanın en büyük kripto para borsası için aksilikler yalnızca düzenleyici baskıdan kaynaklanmadı. TokenInsight’ın 17 Ocak tarihli bir raporuna göre %52 ile %60 arasında dalgalanan pazar payına ilk darbe Mart ayında platformun Sıfır Ücretli Bitcoin alım satım promosyonunun sona ermesiyle geldi. Genel olarak, Binance 2023 yılına toplam pazar payının %54,2’sini kontrol ederek başladı. Ancak, yılı %48,7 ile tamamladı. Borsa için en düşük nokta 24 Kasım’da, Zhao’nun istifasını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi. Hatta, kısa bir süre için %32’ye kadar düştü.

2023’e kadar kripto borsası pazar payı. Kaynak: TokenInsight

2023’ün büyük kazananları ve kaybedenleri

Binance baskın konumundan bir miktar düşerken, diğer birkaç borsa pazar payı kazandı. Bunlar arasında en büyük iki kazanan %11,8’den %16,1’e yükselen OKX ve %10,1’den %12,3’e %2,2 artan Bybit oldu. Bu arda Binance, OKX ve Bybit spot ve türev işlemlerde de üstünlüklerini korudu.

2023’te spot ve türev kripto borsası pazar payı. Kaynak: TokenInsight

2023’te ABD’li düzenleyiciler tarafından da hedeflenen diğer bazı tanınmış kripto para borsaları da düşüş yaşadı. Böylece Kraken %0,8’den %0,6’ya, Coinbase ise %2,4’ten %1,8’e düştü.

Bu yılın kripto piyasasında da bazı değişiklikler getirmesi muhtemel. Sadece 2024’ün kripto para birimleri için bir boğa piyasası sunacağına dair yaygın umutlar değil, aynı zamanda birden fazla platform konumlarını sağlamlaştırmak için aktif adımlar atıyor. Örneğin OKX, 16 Ocak gibi kısa bir süre önce Dubai’den bir VASP lisansı aldı. ABD merkezli en büyük halka açık borsa olan Coinbase, Washington’da büyük bir lobi faaliyetiyle kendi sahasını daha elverişli hale getirme çabalarını hızlandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x