Büyük zam öncesi araç muayenesine giden kapıdan dönüyor! TÜVTÜRK’ten milyonlarca araç sahibini ilgilendiren karar

TÜVTÜRK istasyonları, her gün binlerce motorlu taşıtın muayenesinin yapıldığı yerler ve son dönemde yeni bir uygulamayla dikkat çekiyor. Ancak uygulamanın duyurulmaması nedeniyle pek çok kişi, bilgisizlikle evlerine geri dönmek zorunda kalıyor.

Türkiye’de yaklaşık olarak 26 milyon 937 bin 791 araç belirli periyotlarla muayene olmak zorunda. Bu muayeneleri ise TÜVTÜRK adlı firma 81 ilde gerçekleştiriyor. Son dönemde yeni bir uygulama başlatan TÜVTÜRK artık randevusuz araç muayenesi yapmayacak. Bu yeni düzenlemeyle araç sahiplerinin muayene süreçlerinin daha düzenli hale getirilmesi amaçlanıyor.

TÜVTÜRK RANDEVU ALMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Araç sahipleri, TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesine girerek gezici istasyonların bulunduğu illeri, ilçeleri ve randevu alabilecekleri tarihleri kontrol edebilirler.

İnternet üzerinden yapılan randevuyla sürücüler, istedikleri gün ve saatte araçlarını muayeneye sokabiliyorlar.

Yeni uygulama sonrasında randevu almadan muayene istasyonlarına giden bazı araç sahipleri, yoğunluk yaşanmayacağını düşünseler de, TÜVTÜRK istasyonları randevusuz araçları muayeneden geçirmiyor.

Bunun yanı sıra araç sahipleri, TÜVTÜRK tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan ‘egzoz pulu’ olarak adlandırılan egzoz gazı emisyon ölçümü testini yaptırabilir ve muayene sırasında yetkililere bu belgeyi ibraz ederek ek bir teste tabi tutulmaktan muaf olabilirler.

TÜVTÜRK’ün gezici istasyonlarıyla birlikte araç sahiplerinin muayene sürecinde yaşadığı sıkıntılar da büyük ölçüde azalacak gibi görünüyor. Bu tür uygulamaların yaygınlaşması gelecekte trafik güvenliği ve çevre koruma konularında önemli bir adım olabilir.

Araç sahipleri, belirlenen tarihlerde randevu alarak araçlarının güvenliği ve çevre dostu olmasını sağlayabilirler, böylece trafikte daha güvenli bir şekilde seyahat edebilirler.”

BÜYÜK ZAM GELİYOR

Öte yandan yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte konuşulan son iddialara göre, araç muayene ücretlerine 1 Ocak itibarıyla önemli bir zam yapılması gündemde.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, 2024 için gündemde olan araç muayene ücretlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bingöl, Yeniden Değerleme Oranı’nın yüzde 58,46 olduğunu belirterek, bu doğrultuda bir otomobilin muayene ücretinin 1.149,60 liradan 1.821,66 liraya yükseleceğini ifade etti.

ARAÇ MUAYENESİ YASAL BİR ZORUNLULUKTUR

Araç muayenesi, trafikteki araçların, insanların ve hatta hayvanların güvenliği için kritik bir öneme sahiptir. Bu muayene, olası riskli durumların önüne geçilmesi adına araçların düzenli olarak kontrol edilmesini ve trafikteki güvenliği sağlamayı amaçlar. Yasal zorunluluk olmasının yanı sıra, can ve mal güvenliğini korumak için gereklidir.

TÜVTÜRK muayene ücreti araç çeşidine bağlı olarak değişmektedir. 2023 yılı için motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu veya römorksuz traktör ücreti 575,84 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork ise 1.130,44 TL olarak belirlendi. Otobüs, kamyon, tanker ve çekici için TÜVTÜRK muayene ücretleri 1.528,10 TL oldu.

TÜVTÜRK MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

2023 yılıyla birlikte araç muayene ücretlerinde önemli bir artış gerçekleşti. Egzoz muayene ücreti dahil olmak üzere TÜVTÜRK araç muayene ücretlerinde %61,5 oranında bir artış meydana geldi.

TÜVTÜRK muayene ücretleri, araç türüne göre farklılık gösteriyor. 2023 için motosiklet, motorlu bisiklet, traktör gibi taşıtlar için ücret 575,84 TL iken, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıtlar için bu ücret 1.130,44 TL olarak belirlendi. Otobüs, kamyon, tanker ve çekici gibi araçlar içinse TÜVTÜRK muayene ücretleri 1.528,10 TL oldu.

Egzoz muayene ücreti ise araç türüne göre değişiklik göstermekte olup, 2023 için KDV dahil 177 TL olarak belirlendi. Bu ücretler randevu alınmadan TÜVTÜRK istasyonlarında nakit, banka veya kredi kartıyla ödenebiliyor.

OTOMOBİL MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

Araç muayenesi, sürücülerin, araçların ve çevrenin güvenliği açısından hayati öneme sahiptir. Bu muayeneyle araç donanımları kontrol edilerek olası kazaların ve hasarların önüne geçilir. Otomobil araç muayene ücreti 2023 için 1.130,44 TL olarak belirlendi. Herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmamak adına araç sahiplerinin bu muayeneyi düzenli olarak yaptırmaları büyük önem taşımaktadır.

Otomobil araç muayene ücreti 2023 yılı için 1.130,44 TL olarak belirlendi. Herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşılmaması adına araç sahiplerinin düzenli olarak otomobil muayenelerini yaptırmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x